Porady

Po strzale (w chwale?)

     Nadchodzi okres jesienno zimowy , czyli sezon polowań zbiorowych na zwierzynę grubą, a także na indywidualne zasiadki w świetle księżyca. Chciałbym przedstawić w poniższym artykule kilka sugestii dla kolegów którzy właśnie zdają egzaminy jak również dla tych którzy chcą polować etycznie i podniesienie strzelanego zwierza jest dla nich priorytetem przed decyzją o pociągnięciu za spust. Nie będę się rozpisywał na temat jakości optyki i broni gdyż zakładam że każdy myśliwy udaje się na polowanie z bronią sprawną i odpowiednio przystrzelaną. Chciałbym się zająć tym ,co dzieje się po oddaniu strzału do momentu odnalezienia zwierza. A w tym czasie dzieje się często bardzo dużo.
Kiedy pada strzał i czujemy odrzut broni na ramieniu pierwszym sygnałem o trafieniu zwierza jest dźwięk uderzającej w tuszę kuli. Czy jest zawsze słyszalny? Nie, nie zawsze.
Sam strzelam z kalibru 6,5x57R i nie zawsze słyszę uderzenie. Ale z 8x57 JR –zawsze.
O dziwo z 222Rem również bardzo często to głuche uderzenie słychać. Namawiam aby zwracać uwagę na ten właśnie dźwięk , często jest jedynym potwierdzeniem celnego trafienia. Kilkanaście lat temu oddałem strzał w bardzo kiepskiej widoczności do przelatka buchtującego na wschodzącej kukurydzy...

czytaj cały tekst...


omnie
galeria
opisy
szkolenia
porady
konkursy_wystawy
filmy
artykuly
kontakt
tel